Každý den vidím desítky videoprohlídek z celého světa. Baví mne sledovat, co se ve světě děje a jak se přistupuje k natáčení u běžných, ale zejména u prémiových nabídek. Při těchto rešerších čím dál častěji narážím na efekt zrychlování záběrů v průběhu videa a nejrůznějších efektů přechodů mezi záběry. Osobně to moc nedělám, a tak se ptám – zvyšuje používání těchto efektů atraktivitu videa nebo spíše narušují jeho průběh?

Pokud ještě nevíte, o co se jedná, přiblížím vám to. Nejčastěji se jedná o “speed ramping” a tzv. “Sam Kolder effect”. Speed ramping je úprava rychlosti přehrávání videa. Může se jednat o plynulé zpomalení, ale u realit se většinou zvyšuje o stovky procent, a vy se tak můžete během zlomku vteřiny přesunout například dlouhou chodbou nebo napříč místností od krbu ke kuchyni, apod.

Druhým populárním efektem je tzv. “smooth zoom efekt” nebo také “Sam Kolder efekt” podle populárního travel vlogera, který ve svých videích používá tento zajímavý přechod mezi záběry. Principiálně se díky tomuto efektu přesunete z jednoho záběru rychlým přiblížením do druhého záběru, aniž byste zaznamenali střih.

Proč nad tím vůbec přemýšlím? Vedou mne k tomu 2 věci – první je ta, že já nejsem velký fanoušek těchto efektů ve videoprohlídkách a druhá je ta, že na tento efekt narážím čím dál častěji. Před pár dny jsem narazil na jednu českou videoprohlídku, kde se tyto efekty objevily 29x během dvou a půl minuty (průměrně cca každých 5 vteřin). Doposud jsem takovou hustotu efektů ještě neviděl a to mne přivedlo na otázku, zda je to opravdu tak atraktivní a jestli nedělám něco špatně, že to nepoužívám.

Udělal jsem si proto menší průzkum a na Youtube kanálu Sotheby´s International jsem si prohlédl 9 nejnovějších videoprohlídek nemovitostí a jako desátou zvolil videoprohlídku populárního newyorského makléře Ryana Serhanta.

Těchto 10 videí má dohromadu délku cca 28,5 minuty. Jsou na nich klasičtější i modernější nabídky, nejkratší video mělo 1 minutu 14 vteřin, nejdelší 7 minut 15 vteřin.  Ve všech případech se ale jednalo o prémiové nabídky. Dohromady se mi během té půlhodiny podařilo zachytit 6 efektů, kde šlo o zrychlení času a 5 efektů podobných tzv. Sam Kolder effect.

Proč je v nich efektů tak málo? Rozhodně se nejednalo o žádná amatérská videa a proto rozhodně nelze úroveň provedení poměřovat množstvím použitých efektů. Ostatně tyto efekty nejsou nijak složité a nevyžadují žádné speciální schopnosti a znalosti. Podle mne je absence těchto efektů zapříčiněna tím, že prémiové nemovitosti mají samy o sobě dost co ukázat a videoprohlídka je dostatečně WOW i bez efektních přechodů. Je známým faktem, že kde je málo kvalitních záběrů, tam musí být více efektů.

No ale nemusí to tak být vždy. Vím, že běžné videoprohlídky často potřebují skloubit dva protichůdné požadavky – co nejvíce informací a co nejkratší stopáž. Proto nemusí být ke škodě zrychlování videa v některých pasážích. Navíc si je potřeba také přiznat, že ne každá nemovitost, se kterou se setkáváme, je luxusní a dynamičtější střih může videoprohlídku udělat “líbivější”. Ale nic se nesmí přehánět a je potřeba přemýšlet, kdy má smysl použít zrychlení pro přechod mezi jednotlivými místy a kdy je postačující jen jednoduchý střih.

Jak je to tedy vlastně s tím přínosem nejrůznějších efektů? Mají se používat nebo ne? Čím více nad tím uvažuji, tím více docházím k názoru, že pravdu má klient. Tyto efekty ve videu jsou trendy. Sám se s požadavky na tyto efekty setkávám a pokud chce mít klient tyto efekty ve videu, tak je tam má mít. Ve zmíněném české videu jich není málo, ale klient byl určitě spokojen, dost možná to i takto přesně chtěl a pak to má své opodstatnění a tvůrce odvedl práci dobře. Na druhou stranu není na škodu zastavit se a jako profesionál s nadhledem a zkušenostmi se klienta zeptat “Podívejte, je to možné a máte to mít, ale nebude to už moc? Nebude to už působit rušivě? Nešlo by to udělat jinak, jednodušeji?”

Můj závěr z této úvahy není jednoznačný. Platí zde základní pravidlo, že finální slovo má klient. Pokud se mne ale budete ptát, zda do videoprohlídky tyto efekty patří, tak vám je v rozumné míře u základní varianty klidně doporučím, ale u prémiové luxusní nabídky spíše ne. Tady mají vévodit záběry a špičková hudba, stejně jako je tomu u videoprohlídek luxusních nemovitostí v zahraničí.