Kromě videoprohlídek vám nabízím i fotografování vašich nemovitostí. Všechno v jednom termínu – video i fotografie. Šetří to váš čas na organizaci. U fotografování jsou k dispozici, stejně jako u videoprohlídek, dvě varianty focení. Jaký je v nich rozdíl a jaká je ta pravá pro vás? To se dočtete v následujícím článku.
Základní rozdíl je v použité technice focení. U základní varianty se používá technika HDR a přirozené světlo, které do interiéru proniká. Focení je rychlé a levné. Běžný byt je možné nafotit během jedné hodiny, větší nemovitosti během dvou hodin. U prémiového fotografování se používá jak HDR technika, tak i focení s bleskem. Kombinací toho lze zajistit nejvěrnější podobu interiéru a lze se vypořádat i s náročnějšími světelnými podmínkami. Nevýhodou je delší čas strávený “na place” a tím i vyšší cena. Podívejme se na několik ukázek, kdy je i přesto lepší zvolit prémiovou variantu.
Prémiová varianta je vhodnější v interiérech, kde je hodně dřevěných prvků. Nábytek, podlahy, obložení. Při standardním základním focení za použití HDR techniky vznikají na dřevěných površích nepříjemné odlesky. Podívejte se na ukázku vpravo.
V levé části je základní varianta, v pravé části je prémiová varianta. Porovnejte obě varianty posuvníkem uprostřed.
Zejména na lesklé dřevěné podlaze je spoustu odlesků od oken a balkonových dveří. Venkovní světlo na dřevě může vytvářet i nepříjemnou modrou a nafialovělou barvu. Můžete ji vidět na stole a tmavém dřevěném stojanu v pravé části fotky. Tomu lze u prémiové varianty zabránit. U prémiové varianty jsou také vždy lepší výhledy ven (pokud je vyžadováno) a konkrétně u dřeva lze více zvýraznit jeho strukturu. U dřevěného interiéru je vhodnější prémiová varianta i pro lepší vyvážení bílé barvy.
Prémiová varianta je vhodnější v interiérech s horšími světelnými podmínkami. Například zde vpravo je ukázka místnosti bez oken na kterou přímo navazuje světlejší obývací pokoj. Tato vnitřní místnost je o to více komplikovanější, že je zde mnoho dřevěných povrchů a také sytě oranžové stínidlo stropního světla, které celou místnost halí do červeného světla.
Pro zachování dostatku detailů v této místnosti dojde nutně k nadměrnému zesvětlení obývacího pokoje. I přes snížení sytosti červených odstínů má celá místnost nepřirozený červeno-oranžový nádech, viditelný zejména na stěnách.
Pro porovnání použijte posuvník uprostřed. Vlevo je základní varianta, vpravo prémiová.
Zde máme ukázku interiéru, kde by základní fotografování zajistilo dostačující výsledek pro většinu případů. Proč zde zvolit prémiovou variantu? Jakou zde má přidanou hodnotu?
Zaprvé díky technice použité při prémiovém focení dokonale zachytíme výhled z pokoje francouzskými dveřmi na terasu. Jelikož je toto jedna z hlavních výhod této místnosti, byla by chyba tento výhled nemít 100%.
Jak již víme, HDR technika základního focení vytváří hodně odlesků zvenku na dřevěném povrchu. Máme zde krásnou dřevěnou podlahu a díky prémiovému focení je zde zachováno maximum detailů a minimum odlesků i s focením proti světlu.
Další výhodou prémiového varianty je minimum barevných artefaktů na tmavé sedačce, která je černá. HDR technika není schopna zajistit pravou černou barvu a reflektuje světlo z terasy a tvoří modrý nádech.
Porovnat obě varianty opět můžete pomocí posuvníku, který vám zleva odhaluje základní a zprava prémiovou variantu.
Proč se přes tyto výhody nepoužívá prémiové focení pořád? Je časově náročnější jak na samotné focení tak i na následné zpracování. To se odráží ve vyšší ceně a také delší době strávené na místě. Proto je zde základní varianta, která pro většinu realitních obchodů zajistí postačující výsledek. Pokud nejsou v interiéru komplikace představené výše a nemáte žádné speciální požadavky (výhledy, detaily, atd.), bude vám stačit základní varianta. Pokud máte luxusní interiér nebo se v interiéru budeme potýkat se špatným světlem a dřevěnými povrchy, bude pro co nejlepší výsledek vhodnější zvolit prémiovou variantu.