V roce 1872 byla v Libčicích nad Vltavou založena šroubárna, která v nejlepších letech zaměstnávala přes 1000 lidí. Dnes proběhla opening party Kotelny šroubárny, která se dočkala kompletní revitalizace. Podívejte se na fotogalerii.

Kotelna libčické šroubárny se skládá ze dvou budov, kdy starší budova je původem z roku 1880 a novější (vyšší) část je z roku 1920. Kotelnu, stejně jako celý areál, potkalo za dobu existence mnoho, vč. zestátnění po roce 1948. Poté zaměstnávala největší počet dělníků a výrobky expedovala do celé Evropy. Spolu s nepovedenou privatizací opustilo závod přes 900 zaměstnanců a v roce 2009 zde pracovalo pouze 50 lidí. Areálu nepomohly ani povodně v roce 2002.

Na začátku rekonstrukce měla novější (vyšší) část Kotelny propadlou střechu a do objektu zatékalo. I přesto se podařilo ocelovou konstrukci zanechat. V suterénu, o kterém se původně ani nevědělo (chyběla dokumentace a celý suterén byl kompletně zasypán), probíhaly téměř archeologické práce a po obnažení podlahy v přízemí plné hlíny a keřů (viz. foto) byly objeveny odlupující se nosníky a vznikly obavy, zda se podlaha do suterénu nepropadne. Nepropadla a původní nosníky mohly být nakonec i zachovány. Cihly použité na stavbě Kotelny jsou původní a díky své kvalitě (pochází z místní cihelny) došlo jen k jejich očištění a mohou se používat dále. Jediný problém byl podle Patrika Hoffmana získat nové na opravy nebo doplnění chybějících částí. Posloužil pro to nakonec malý domek, který mohl být zbořen a materiál použit na doladění pláště Kotelny.

“Při opravě Uhelného Mlýna a Kotelny v Libčicích jsem si uvědomil, jak mne kvalita těch více jak 100 let starých cihel z místní cihelny stále překvapuje, i po tolika letech je nemožné nalézt za ně adekvátní náhradu, a to jak kvalitativní, tak i estetickou.”

Patrik Hoffman, architekt (časopis Intro č.3, 2017, str. 35)

 

Jaká je budoucnost Kotelny a přilehlého Uhelného Mlýna? Díky různorodosti jednotlivých prostor v interiérech, jejich velikosti a atmosféře, se dá Kotelna využívat při mnoha eventových a společenských příležitostech. V suterénu Kotelny mohou být klubové prostory a být pořádány (a již jsou naplánovány) koncerty nebo promítání filmů. Jsou zde nabízeny prostory pro provoz restaurace a novější část Kotelny se úplně nabízí jako konferenční prostor (přednášky, divadlo,…). V Kotelně je také místo, které by mohlo sloužit jako galerie.

Uhelný Mlýn, budova sousedící s Kotelnou, která byla revitalizována již dříve, slouží jako ateliér Patrika Hoffmana, showroom GUBI a galerie. Autorem rekonstrukce je Atelier Hoffman – Patrik Hoffman a Simona Benátská.

 

Zdroj:  Časopis Intro č. 03, 2017, str. 72-83)