Videoprohlídky a profesionální fotografie mohou vytvořit velice atraktivní prezentaci nemovitosti. Aby byla prezentace ale opravdu atraktivní, musí být v co nejlepší kondici i nemovitost. Samozřejmě vám k tomu může pomoct homestaging. Jde to ale zvládnout i vlastními silami?

Samozřejmě, že ano, jinak by nebyl ani tento článek. Homestaging je podle mě bez debat nejlepší a zajistí nejkvalitnější výsledek. Ne vždy je ale čas a rozpočet na profesionální homestaging. Připravit vaši nemovitost na natáčení (nebo fotografování) můžete zvládnout dobře i bez homestagingu, vlastními silami a zadarmo. Základní radou je (kupodivu) kompletní úklid a tzv. “odosobnění”. Z vlastní zkušenosti ale vím, že každý si pod tímto pojmem představuje něco trochu jiného a skoro nikdo si nedovede představit, co je tím myšleno pro případ natáčení nebo focení.

Tady je několik základních rad a oblastí, na které se zaměřit a pokud se jimi budete řídit, bude výsledný dojem z nemovitosti určitě o 100% lepší. Můžete to vidět i na fotografiích u každé oblasti. U žádné z ukázek nebyl využit profesionální homestaging.

Kuchyň

Nejdůležitější místnost a tak je potřeba jí věnovat zvláštní pozornost. Základem je co nejvíce vyklidit pracovní desku kuchyňské linky. Snažte se omezit počet spotřebičů, nádobí ukliďte do skříněk nebo dočasně schovejte do myčky. To samé platí i o nejrůznějších čisticích prostředcích, zvláště okolo dřezu. Z dvířek od lednice odstraňte rodinné fotografie, poznámky, magnety, atd. Dvířka vestavných spotřebičů musí být čistá.

Obývací pokoj

Reprezentativní prostor, často spojený s kuchyní, podle kterého se často tvoří dojem z celé nemovitosti. Proto by měl působit co nejlépe. Odstraňte co nejvíce osobních věcí. Obrázky na stole, rodinné fotografie, volně položené časopisy, knihy. Ukliďte ovladače od elektroniky a zakryjte koukající kabely (pokud to jejich připojení umožňuje). Na sedačce srovnejte polštáře, ukliďte deky nebo přehozy. Pokud máte čerstvé květiny, je dobré je využít. Usychající a starší kytice je naopak lepší odnést stranou.

Koupelna

Koupelna by měla vždy působit čistě. Měla by zářit. Představte si, jak by podle vás měla vypadat koupelna v hotelovém pokoji a snažte se tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. Je logické, že to není vždy 100% možné, ale zkuste to. Odstraňte všechny osobní věci, z polic ukliďte šampóny, houby a další hygienické potřeby. Schovejte zubní kartáčky a mýdla.Pokud máte v koupelně toaletu, zavřete ji a doplňte do držáku toaletní papír. Ručníky schovejte nebo složte. Samozřejmostí je čistá vana nebo sprchový kout.

Ložnice

Ložnice by měly působit útulně a samozřejmě uklizeně a bez osobních věcí. Odstraňte šperky, obrázky na stole, rodinné fotografie, volně položené časopisy, knihy. Ukliďte ovladače od elektroniky a zakryjte koukající kabely (pokud to jejich připojení umožňuje). Postele srovnejte a nebo zastelte, případně lze použít deku jako přehoz, pokud není možné uklidit povlečení. Lampičky na nočních stolcích by měly fungovat. Veškeré oblečení by mělo být ve skříních. V dětském pokoji se pokuste uklidit co nejvíce hraček, dětské hrací koberce lze ponechat, pokud jsou čisté.

Chodba

Odstraňte všechny osobní věci, boty, kabáty, klíče, apod. Pokuste se vše uklidit do skříní. Pokud máte domácí miláčky, ukliďte též jejich věci (misky, pelíšky, hračky). Protože chodba bývá často bez oken, zkontrolujte, že fungují světla.

Garáž, dílna, zahrada

V případě rodinného domu a bytů se zahradou nesmíme zapomínat ani na exteriéry a “technické” zázemí nemovitosti.

Garáž i dílna by měly zůstat pro natáčení co nejvíce prázdné, aby vynikla jejich velikost. Pokuste se odstranit nebo schovat do skříní co nejvíce nářadí, zahradní techniky, atd. V garáži by nemělo být auto. Vrata i vstupní dveře se pokuste vyčistit. Stejně tak podlahu, na které by neměl být nepořádek nebo mastné skvrny.

Zahradu v závislosti na ročním období posekejte a zbavte spadaného listí. Květiny by měly působit svěže a čerstvě. Ukliďte zahradní nářadí, smotejte hadice, apod. Zahradní nábytek lze naaranžovat.

Pokud máte bazén, zvažte v závislosti na jeho stavu, zda bude otevřený a odprezentovaný nebo ho raději necháme přikrytý a “zazimovaný”.

To byly základní oblasti, kterým je potřeba věnovat před natáčením nebo fotografováním pozornost. Jedná se v podstatě o rady nerady. Jak můžete vidět, není tam nic speciálního. Přesto jsou to věci kolikrát opomíjené. Největším problémem je často spoustu věcí v interiéru a málo místa na uskladnění těchto věcí. Stává se to zejména u bytů, kde jsou ještě děti. I tyto “náročnější” nemovitosti můžou působit špičkově.