V posledních měsících se na mne klienti čím dál častěji obracejí s dotazem, zda by bylo možné i v jejich případu udělat ten tzv. “virtual staging”. A já jim odpovídám, že samozřejmě, že to není problém. Pokud už jste i vy o virtual stagingu slyšeli, ale ještě jste ho nerealizovali, pojďte si přečíst, jak to probíhá. Uvidíte, že to je snadná záležitost s téměř neomezenými možnostmi.

Co to virtual staging je už určitě víte a slyšeli jste o něm. Zda ale má ve vašem případě smysl, to není vždy tak snadné určit. Je to primárně na vašem uvážení. To se může odvíjet od vašeho rozpočtu na propagaci nemovitosti a strategii prodeje i na osobních preferencích. Říká se, že často si lidé nedokáží představit potenciál nemovitosti, dokud jim to neukážete. Na to je virtual staging ideální. Někteří klienti mají na druhou stranu jakýsi pocit “lhaní”, když neukazují aktuální reálný stav. Já to za důvod k neprovedení virtual stagingu nepovažuji, jelikož ideální je v prezentaci ukázat jak reálný stav, tak i možnou podobu interiérů “vizualizací”.

Pokud jste se rozhodli pro zařízení prázdných interiérů, tak zde máte 2 možnosti. Klasický homestaging, kdy do nemovitosti přivezete nábytek a dekorace a celý prostor vybavíte a nebo virtual staging. Jestli máte vlastní vybavení, baví vás dekorování a interiérový design, máte na to čas a vybavení v bytě můžete nechat i na prohlídky, je pro vás vhodný klasický homestaging.

Pokud máte nevybavenou nemovitost, chcete ji “zabydlet”, preferujete rychlost a takřka neomezené možnosti vybavení, vydejte se cestou virtual stagingu.

Jak to tedy bude probíhat? Co pro to musíte udělat a zajistit? To se dozvíte právě teď.

Krátká odpověď je, že to bude probíhat rychle a snadno a že nemusíte zajišťovat skoro nic a nemusíte se o nic starat.

Na vás je pouze zajistit, aby byly prostory na realizaci připravené, tzn. vyklizené a co nejčistější. To byste museli ale zajistit i pro klasické fotografování bez virtual stagingu, takže žádná práce navíc. Další kroky už jsou hlavně na nás a míra vašeho dalšího zapojení je čistě na vašem uvážení.

Ve smluvený termín se nemovitost nafotí. U klasického nevybaveného bytu velikost 2+KK, 3+KK může focení trvat přibližně 30 minut. Nafocené fotografie projdou klasickou postprodukční úpravou (korekce expozice, vyvážení barev, saturace, apod…).

V dalším kroku už se dostáváme k tomu, co to virtual staging je a k jeho výhodám. Můžeme si takřka neomezeně navrhnout a přizpůsobit prostor k obrazu svému. Prvním krokem je návrh rozložení nábytku a výběr vhodné sady nábytku a dekorací. To může probíhat ve spolupráci s vámi a nebo to necháte čistě jen na nás. Záleží tedy, jak moc se tomu chcete věnovat, zda na to máte čas a představivost a nebo místo toho můžete…. no např. si dát kafe a nebo si jít zaběhat. Na výběr jsou v katalogu desítky různých setů nábytku obývacích pokojů, ložnic, jídelen, dětských pokojů, zahradního nábytku, květin, závěsů… Dohromady to dává tisíce možných kombinací. To je jedná z hlavních výhod virtual stagingu. Neomezené možnosti a možnost prezentace několika způsobů zařízení interiéru.

Teď, když už máme návrh rozložení vybavení a máme vytipované ideální sady nábytku, nezbývá nic jednoduššího, než toto vše spojit s originální fotografií a dostat tak fotorealistickou vizualizaci vašeho interiéru. Je zde reflektována orientace pokoje i světlo. Vše tedy vypadá opravdu reálně a pokud byste nevěděli, že je zde vybavení doplněno postprodukčně, vsadím se, že by vás to při prohlížení výsledné fotografie ani nenapadlo. Zpravidla tento krok trvá jeden pracovní den a hotová fotografie s virtual stagingem je opět zaslána k vašemu odsouhlasení. Pokud je všechno v pořádku, originální fotografie a fotografie vč. virtual stagingu jsou zaslány ke stažení. Pokud by vám tam něco nehrálo, je možné udělat ještě úpravu.

Zde se můžete podívat na několik ukázek realizací.

” Virtuální renovace – kompletní vizualizace se zachováním originálního půdorysu interiérů.”

Pro nemovitosti, kde nejsou interiéry prázdné, jsou ve stavu vhodném na rekonstrukci a pouhé doplnění prostoru nábytkem v podobě homestagingu nebo virtual stagingu by nebylo dostatečné, je zde služba s názvem virtuální renovace.

Jak název naznačuje, jedná se o komplexnější a náročnější úpravy. Hlavně tedy pro nás. Pro vás je zde možná ještě méně práce než v případě virtual stagingu, protože není moc potřeba prostory připravovat a uklízet. Díky virtuální renovaci jsme totiž schopni odstranit původní vybavení, odstranit staré podlahy, nepořádek, vymalovat… V podstatě komplexně zrenovovat staré interiéry. Jedná se o kompletní vizualizaci se zachováním originálního půdorysu interiérů.

A jak to probíhá?

Produkce probíhá úplně stejně jako v případě virtual stagingu. To znamená, že se nejdříve prostory nafotí a fotografie projdou úpravami. Na finálních fotografiích si řekneme, co je potřeba odstranit (zpravidla to bývá kompletně vše), zda ponechat alespoň některé původní prvky (podlahy, dveře, výmalbu, fasádu,…) nebo vše kompletně “vybourat” a nahradit.

Potom se určí rozložení nového nábytku, vybere se opět vhodná sada nábytku a k tomu oproti virtual stagingu také nové materiály podlah nebo dveří a barva výmalby nebo typ tapet. Během 2 pracovních dnů budete mít odkaz na náhled vypracovaných fotografií nebo řekněme spíše vizualizací.

Ukážu vám zde dvě realizace, na kterých si krásně můžeme možnosti virtuální renovace představit.

V prvním případě se jednalo o byt v Praze, kde již proběhlo před časem fotografování s původním vybavením. Klient si přál ale dodatečně původní vybavení v obývacím pokoji a ložnici nahradit atraktivnějším zařízením a k tomu místnosti ještě dovybavit dalším nábytkem a dekoracemi. Podlahy, dveře a výmalba zůstala zachována.

Další realizace byla podstatně náročnější a jednalo se o maximální využití možností virtuální renovace stávajícího prostoru. Původně jsme byli s klientem domluveni pouze na fotografování a natáčení videoprohlídky. Při příchodu do domu, kde mělo focení a natáčení probíhat, byl ale zjištěn naprosto tristní stav interiérů navzdory domluvě s nájemníky a příslibu uvedení interiérů do reprezentativního stavu. Na místě jsme se tedy s klientem rozhodli, že natáčení videoprohlídky bude probíhat pouze v exteriérech, v interiérech bude nafocen stávající stav a provedena kompletní virtuální renovace. Vypracované vizualizace budou použity i ve videoprohlídce. Tomuto rozhodnutí nahrával i fakt, že dům disponoval zajímavou a moderní dispozicí, ale využité materiály odpovídaly době minulé a i uklizené prostory by tak nemusely plně ukázat fantastický potenciál, který interiér nabízel. Interiér byl tedy nafocen v originálním stavu a fotografie prošly standardní postprodukcí. Dále byl v interiéru odstraněn veškerý původní nábytek, vč. kuchyně. Kompletně nahrazeny byly i podlahové krytiny a dekory dveří. Do prázdného prostoru byl umístěn nový nábytek a kuchyňská linka s ostrůvkem.