Tohle je jedna z častých otázek, na kterou odpovídám jak novým, tak i stávajícím klientům. Odpověď není logicky tak jednoduchá. Ale abyste měli nějakou představu, jak dlouho takové natáčení může trvat, pokusím se to trochu vysvětlit a ukázat na několika příkladech. Pojďme na to.

Jednoduše počítejte s tím, že natáčení zabere více času, než byste čekali. Tečka. Tady by se dalo možná i skončit, ale rozeberme, proč to tak je. Je to překvapující zejména pro klienty, kteří ještě nemají žádnou zkušenost s natáčením a nebo si to “nějak natáčeli” sami. Délka natáčení je ovlivněna několika hlavními faktory. Které to jsou? Jsou to zejména výběr varianty natáčení a dalších služeb, velikost nemovitosti a připravenost nemovitosti na natáčení.

Pro natáčení videoprohlídek je možné zvolit jednu ze dvou variant. Prémiová varianta je atraktivnější a na natáčení náročnější. Tím pádem zabere natáčení i více času. V základní variantě jsou většinou interiéry zabírány jako celky, Natočí se několik celkových pohledů na jednotlivé pokoje a příchod do pokojů. Takto se udělá každá místnost v domě. Oproti tomu prémiová varianta obsahuje i natáčení detailů a natáčí se celkově více záběrů v každé místnosti. Detaily, různé pohledy, různé pohyby, apod. Tohle natáčení může trvat přibližně dvakrát až třikrát delší dobu oproti základní variantě u srovnatelně velké nemovitosti.

Tím se dostáváme k velikosti nemovitosti, což je logicky další rozhodující faktor délky natáčení. Byt o velikosti 2+KK bude v základní variantě potřebovat zhruba hodinku na natáčení. Pokud je ale něčím zajímavý, interiéry jsou designově netradiční, pak už se patrně přistoupí k prémiovější variantě a tady natáčení může trvat třeba 2-2,5 hodiny. Pokud se budeme bavit o rodinném domě nebo větším bytě, např. 5+KK, mohou být doby natáčení dvojnásobné. Čím tradičnější půdorys nemovitost má, tím kratší dobu natáčení trvá. Několikrát se mi stalo, že i u malého bytu, který by byl za hodinku hotový, jsem se zasekl na dvě hodiny jen kvůli tomu, že několik místností mělo trojúhelníkový půdorys, rozmístění nábytku bylo komplikované nebo byly místnosti velice malé. Po příchodu je potřeba si prostor pořádně prohlédnout a zamyslet se, odkud by byly záběry nejvhodnější. Oproti fotografii je to složitější, protože při natáčení je kamera v pohybu a nezabírá prostor z jednoho místa. Je potřeba naplánovat, kde bude záběr začínat, kde bude končit a co tam bude po celou dobu vidět. Takovéto seznámení zabere klidně půl hodiny a je to věc, se kterou většina klientů nepočítá. Pokud je to možné, tak se snažím připravit dopředu a velice pomáhají buď plánky nemovitosti, nebo fotografie, které mi klienti pošlou dopředu. Z toho si lze udělat dobrý obrázek o prostoru, dispozici a také o stavu, v jakém nemovitost je. A stav nemovitosti je také další důležitý faktor.

Stavem nemovitosti myslím jednak jakýsi “technický” stav, kde mě zajímají věci, které nelze snadno změnit. Je dům omítnutý? Je zde vydlážděný dvůr nebo jen hlína? Je v bytě ještě původní jádro nebo je byt po rekonstrukci? Jakou barvu mají stěny v interiéru? Je potřeba se něčemu při točení vyvarovat? Obecně čím světlejší a novější interiéry jsou, tím rychlejší natáčení je. Pokud je v každé místnosti jiná barva, je to trochu náročnější. Pokud jsou v interiéru místa, která nechceme na videu zrovna dvakrát mít, tím je natáčení náročnější. Dále stavem nemovitosti myslím to, jak uklizené interiéry jsou. V ideálním případě před natáčením proběhl homestaging. Zde se může začít natáčet hned. Ne vždy se ale musí dělat nějaký náročný homestaging. Stačí, když se pořádně uklidí. Existuje několik základních rad, jak dobře připravit nemovitost na točení bez homestagingu. Rady, jak na to, najdete v tomto článku. Je to výborný základ, většinou stačí doladit jen pár drobností a je to veliká úspora času. I těch pár drobností ale může prodloužit dobu strávenou “na place” o půl hodiny. Nejhorší varianta jsou tzv. “připravené” nemovitosti. Je to spíše ironické pojmenování. Vždy říkám a požaduji, aby byla nemovitost na točení připravená podle výše uvedených rad. Šetří to můj i váš čas. Doladění drobností není problém, ale občas se stane, že před natáčením není připravené vůbec nic i přes ujištění, že je vše OK. Není výjimkou, že v těchto případech se prodlužuje čas natáčení o jednu až dvě hodiny, protože se musí nejdříve “uklidit”. U menších bytů je tato příprava trochu náročnější a někdy dokonce nemožná. V případě, že je byt stále obýván (nejlépe ještě i dětmi), není zde dostatek úložných prostor pro všechny věci, které se mají uklidit. To respektuji, je to pochopitelné a většinou se natáčí po jednotlivých místnostech. Připraví se jeden prostor, ten se natočí a poté se přenáší nepotřebné věci do již hotových místností. To ovšem dobu natáčení prodlužuje také a je potřeba s tím počítat.

Jak vidíte, není tak snadné dopředu říct, jak dlouho natáčení bude trvat. Mohu vám dopředu sdělit nějaký odhad na základě velikosti nemovitosti a zvolené varianty natáčení. Zejména skutečný (ne avizovaný) stav nemovitosti ale může s plánovaným časem pěkně zamávat.

Pro ilustraci přikládám několik ukázek, kde se můžete podívat, jak dlouho natáčení každé ukázky trvalo, o jakou šlo variantu a další služby a v jakém stavu nemovitost byla. Jak uvidíte, je to hodně individuální.

Varianta:

Prémiová varianta

Doplňkové služby:

 • letecké záběry
 • osobní vystupování

Stav nemovitosti:

 • vše připraveno, stačila obhlídka před točením a mohlo se začít

Časová náročnost:

 • 4 hodiny

Varianta:

 • Základní varianta

Doplňkové služby:

 • osobní vystupování

Stav nemovitosti:

 • vše připraveno, uklizeno
 • doladění textu před natáčením s makléřem – cca 45 min

Časová náročnost:

 • 2 hodiny

Varianta:

 • Prémiová varianta

Doplňkové služby:

 • prémiové fotografie

Stav nemovitosti:

 • vše připraveno, uklizeno
 • komplikovanější půdorys
 • složitější světelné podmínky

Časová náročnost:

 • 4 hodiny (vč. focení)

Varianta:

Prémiová varianta

Doplňkové služby:

 • žádné

Stav nemovitosti:

 • před natáčením probíhal ještě homestaging – cca +1 hodina

Časová náročnost:

 • 5 hodin

Varianta:

Základní varianta

Doplňkové služby:

 • prémiové fotografie

Stav nemovitosti:

 • všechno perfektně připraveno

Časová náročnost:

 • 2 hodiny