Každá správná videoprohlídka se neobejde bez hudebního doprovodu. Jen tak je celek dokonalý a s odpovídající hudbou může vyvolávat ty správné emoce. Vybrat hudbu do videoprohlídky není však jednoduché a je potřeba také ošetřit právní stránku použití hudby. Jaké jsou možnosti a kolik to stojí?

Nelegální používání hudby ve videu je pravděpodobně nejčastější protiprávní jednání na internetu. Na Youtube naleznete miliony videoklipů se skladbami od známých interpretů, od kterých nemají autoři klipů žádné povolení. Většinou se to snaží obejít naivním textem ve smyslu “Nevlastním tuto hudbu”, “Toto není moje písnička”, “Tato skladba patří původním autorům”, atd. Je to zcela naivní myslet si, že podobnými prohlášeními se zbavuje autor videa zodpovědnosti za porušování autorských práv.

V profesionální branži ale tvůrci tento problém většinou nepodceňují a ve svých projektech používají pouze legálně nabité skladby. A ani našim klientům není lhostejné, jak je to s hudbou použitou v jejich videoprohlídkách a často dostáváme dotaz, zda je hudba ve videoprohlídkách legální. Ano, u nás máte 100% jistotu, že nebudete mít problém s hudbou ve Vašich videích. Díky tomu se nestane, mimo jiné, že by Vám například Youtube vypnul zvuk i videoprohlídky, dal výstrahu a nebo dokonce zrušil celý kanál! Youtube totiž díky svému Content ID dokáže zkontrolovat 146 000 hodin videa každou minutu.

Nemusíte být ale velká produkce, abyste mohli legálně použít hudbu. Hned ale zapomeňte, že byste ve videu mohli použít hity známé z rádia a televize. Teoreticky to možné je, ale budete muset žádat a nahánět mnoho subjektů – zpěváka, textaře, skladatele hudby, atd. To vše Vás bude stát mnoho času, nehledě na velké částky za nákup práv pro použití, a to většinou na dobu určitou. Další možností, nejčastěji používanou jsou tzv. royalty-free licence. Z názvu by se mohlo zdát, že tato licence je zdarma, ale není. I v tomto případě se platí, ale částky se pohybují velice nízko, od stokorun do pár tisíc. Dle konkrétní skladby a účelu/charakteru videa, ve kterém bude hudba použita. Velkou výhodou je též jednoduchost celého procesu. Za hudbu – licenci zaplatíte jednorázový poplatek a hudbu pak můžete použít. Žádné složité jednání. Pokud za hudbu platit nechcete vůbec, je zde možnost i pro Vás. Zdarma můžete využívat hudbu s licencí CC – Creative Commons. Licence CC má několik variant, které určují, co vše můžete s danou hudbou dělat. Některé varianty CC licence Vám mohou například zakázat použít hudbu pro komerční účely. U všech variant licence CC ale platí základní pravidlo – ve videu musíte uvést autora hudby (více o CC licenci zde). Ne vždy se ale klientovi může líbit, že se v jeho videu objevuje titulek s autorem hudby, proto se snažíme vždy používat v našich videoprohlídkách využívat hudbu s royalty-free licencí.

Jak vidíte, možností legálního nabití hudby je několik. Existují desítky online katalogů s royalty-free i CC hudbou a profesionální tvůrci videí využívají tyto legální zdroje. Z těchto katalogů vybíráme hudbu i my do Vašich videoprohlídek a Vy tak máte jistotu, že nebudete mít s použitím videoprohlídky žádné komplikace, morální, právní ani technické.