Česká republika je plná krás. A to nejen těch přírodních, ale pokud vás to zajímá, tak i těch architektonických. Rozhodně jsem fanouškem i té druhé skupiny a tak nešlo vynechat při návštěvě jižní Moravy obec Kobylí a její novou turistickou atrakci Stezku nad vinohrady.

Vždycky mne příjemně překvapí, když se najde někdo, kdo dokáže celkem obyčejné zadání transformovat do výjimečné podoby. Přesně tohle se povedlo v Kobylí, kde se rozhodli na Kobylím vrchu vybudovat netradiční rozhlednu. Ve spolupráci se studiem Keeo4design vznikla vyhlídka na kruhovém půdorysu, díky které se dostanete skoro do osmi metrů.

Může se to zdát na první pohled málo. Ale je to dost na to, abyste si užili báječný výhled do okolí. Prý lze dohlédnout na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty nebo do rakouských Alp. Bohužel při naší návštěvě byla dohlednost mnohem mizernější.

Na druhou stranu díky zimnímu počasí na plno vyzněla krásná dřevěná konstrukce vyhlídky.Ta se skládá z 500 hranolů a více jak 1 000 prken. To vše je zavěšeno na 19 sloupech na kruhovém půdorysu s výsečí 334°. Sloupy jsou dostatečně subtilní v kontrastu s dřevěným obložením a plnou výplní zábradlí, takže to vypadá, jako kdyby se stezka vznášela.

Stezka nad vinohrady byla otevřena v říjnu a vzbudila pozornost široké odborné i laické veřejnosti. Její důmyslnost ale naplno vyzní až v příští sezóně, kdy se pod ní budou táhnout řady vinné révy a vy se tak budete moci opravdu projít nad vinohradem.

Málem bych zapomněl – bez jediného schodu. Takže můžete vyrazit třeba i s kočárkem.