Každý měsíc roste počet videoprohlídek na serveru Youtube, kde jsou součástí i (více či méně atraktivní) letecké záběry. Pomalu každý druhý realitní makléř si dnes letecké záběry pořizuje sám. Není to ale tak jednoduché a velká část záběrů je pořízena s největší pravděpodobností nelegálně.

 

Proč Vám podobné záběry nemůžeme udělat i my, když:

„Náš fotograf by prý klidně ty letecké záběry činžáku na Vinohradech udělal.“

„Pan XYZ říkal, že ty záběry Hradu nám zítra natočit může a bude to vypadat pěkně a to my asi budeme muset dát zakázku jemu tedy.“

A nebo:

„Manžel si koupil toho drona. On by nám udělal ty záběry shora a pak by se to dalo do Vaší videoprohlídky?“.

„Já si ty letecké záběry točím sám už dlouho a lidem se to líbí.. Jaké povolení? To bude jen chvilka. Tak já to natočím a vy to sestříháte a bude to v pořádku.“

 

V poslední době narůstá počet podobných dotazů týkající se možnosti zařazení leteckých záběrů „odbůhvíkoho“ do videoprohlídky a ještě divnějších reakcí, proč byste měli platit za letecké záběry tisíce, když kolega v kanceláři to dělá už dlouho a za pár stovek. Proč Vám Vaše záběry do videoprohlídky nezařadíme, proč stojí tolik, kolik stojí a proč nemůžeme většinou natáčet hned zítra?

Pořizování leteckých záběrů, ať už fotografií nebo videa, prostě není jednoduchou záležitostí a podléhá spoustě pravidlům, předpisům a zákonům, jejichž porušování může být až trestným činem. Jaká jsou tedy pravidla? Co musíte všechno splňovat vy nebo ten, kdo vám letecké záběry pořizuje?

  • Stroj, se kterým jsou záběry pořizovány, musí být registrován u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL)
  • Stroj musí být pojištěn
  • Pilot musí mít certifikaci ÚCL a povolení k provozování leteckých prací
  • Nesmíte létat ve městech a hustě obydlených prostorech, pokud nemáte zajištěnu výjimku od ÚCL (nejčastější problém u videoprohlídek)
  • Nesmíte létat nad lidmi bez jejich písemného souhlasu
  • Nesmíte létat v blízkosti letiště
  • Na stroj musíte vždy vidět

 

Kompletní výčet pravidel a závazných předpisů je stanovený tzv. Doplňkem X – bezpilotní systémy, předpisu L 2 – pravidla létání (ke stažení zde). Proto je potřeba před samotným letem podstoupit určitou administrativu. Množství potřebných povolení se liší podle lokality a počtu zainteresovaných subjektů. Například musíte mít souhlas od všech majitelů nemovitostí, přes které budete přelétat při záběrech té Vaší nebo musíte zajistit, aby se Vám nikdo nedostal do oblasti letu (tedy např. uzavřít ulici či část parku). To stojí čas a i peníze. Zejména v centrech větších měst to je problém a úplně jinak to bude vypadat u natáčení luxusní roubenky na kraji lesa. Splňuje Vy nebo Váš dodavatel leteckých záběrů všechny předpisy? Pak budete ve veřejné evidenci ÚCL.

 

Ano, zcela určitě můžete všechno tohle přeskočit, včetně povinnosti pojištění, neřešit omezení a ten krásný činžovní dům na Vinohradech zítra obletět, vč. přeletu nad přilehlým náměstím a budete mít naprosto luxusní záběry, které my Vám nejspíše neuděláme (rozhodně ne ze dne na den). A budete je mít v lepším případě i zdarma, když máte toho manžela nebo synovce s dronem. Zároveň Vám ale minimálně hrozí např.:

  • Pokuta od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) až 5 000 000 Kč
  • Konflikt pro neoprávněné podnikání s trestní sazbou až 8 let

 

Že se na vás nepřijde? Vězte, že ÚCL může zahájit správní řízení za něco, co se stalo až pět let nazpátek a každý den je upozorňováno na nějaké video, kde by mohlo docházet k porušení některých závazných předpisů. A jak na Vás přijde. Nejčastěji na udání a má až dva roky na to se tím začít zabývat. Opravdu si jste jisti, že zrovna Vás někdo neudá?

 

Letecké záběry, které můžete vidět v našich videoprohlídkách jsou pořizovány ve spolupráci s certifikovanou společností. Každá individuální poptávka je touto společností posuzována, vyhodnocována a na základě toho pak je navrženo řešení na míru, vč. Podmínek realizace, anebo, bohužel, může být realizace zamítnuta s ohledem na bezpečnost takového letu a pravidla.

 

Do videoprohlídek nepoužijeme ani vámi natočené záběry, pokud nemáme 100% jistotu, že byly pořízeny podle všech pravidel a certifikovanou společností. Proč si takto šlapeme po štěstí? Že to příliš řešíme?

 

Možná ano, ale se stále rostoucím počtem bezpilotních letadel (oficiální pojmenování kategorie dronů, kvadrokoptér, atd..) a jejich cenovou dostupností je bezpečnost až na prvním místě. Pokud nebudeme pravidla respektovat a spolupracovat pouze s těmi, kteří je respektují a dodržují, dojde brzy k úplnému zákazu těchto strojů a letecké záběry si ve videoprohlídkách již neužijeme.

 

 

Text sepsán ve spolupráci s Redblik s.r.o.