Vždycky mne zajímaly netradiční rekonstrukce a zejména umění skloubit staré s moderním. Spojit dohromady něco, co má styl, duši a historii s tím, co nám zajistí příjemné prostředí v dnešních standardech bydlení. A dnes bych se s vámi rád podělil o několik takových rekonstrukcí. Pojďme na to!

1. Tainaron Blue Retreat

Tainaron Blue Retreat má svůj původ ve staré kamenné věži z 19. století. Najít ji můžete v jižním Řecku na poloostrově Mani. Jedná se o součást opevnění chránící místní před Otomany. Po válce byly tyto stavby opuštěny. V roce 1984 koupil nynější majitel se svojí partnerkou tuto rozbořenou věž a rozhodli se ji přestavět na ubytování se třemi ložnicemi. Majitel a jeho manželka strávili 8 let přestavbou hroutící se věže na místo, kde by se mohli lidé ubytovat. Využili k tomu původní materiály a techniku a využili původní půdorys 5×5 metrů. Do tohoto prostoru vměstnali kuchyň, recepci a 3 pokoje s vlastním sociálním zařízením a koupelnami. Venku vzniklo příjemné posezení s bazénem, odkud máte naprosto luxusní výhled na moře.

Pokud se vám tohle líbí, nic vám nebrání se sem vydat a strávit tu pár nezapomenutelných dní. Můžete se zde totiž ubytovat. Více informací na https://tainaron-blue.com/.

2. Dinton Castle

Architekt Jaime Fernández se zamiloval do 250 let starého zámečku v anglickém Buckinghamshire. A to natolik, že se rozhodl tuto naprostou ruinu dát znovu dohromady. Ne každý by dokázal objevit kouzlo v takové ruině. A ne každý by se do renovace pustil přes byrokratické “překážky” v podobě chráněného a archeologicky zajímavého území. Původní stav, který můžete vidět na videu, je vlastně pouze o obvodových zdech.

Po rekonstrukci vznikly v objektu 3 patra s kuchyní, obývacím prostorem a dvěma ložnicemi. Máte zde k dispozici všechno, co pro bydlení v dnešním standardu potřebujete.

Dinton Castle v Buckinghamshire je nyní na prodej za £765,000.

 

Více informací o tomto zámečku, o průběhu rekonstrukce a výsledné fotografie můžete vidět na webovkách www.dintoncastle.co.uk

Mark Rand, anglický důchodce, a jeho žena Pat si mohli v poklidu užívat důchodu. Ale v roce 2010 se rozhodli zakoupit starou vodárenskou věž ve městečku Settle v anglickém Yorkshire a vdechnout jí nový život. Po roce a půl prací bylo hotovo a ze staré opuštěné industriální stavby se stalo místo moderního bydlení, včetně báječné střešní terasy a vyhlídkového pokoje.

“Měli jsme veliké přání obnovit budovu, která byla ukryta stromy a břečťanem, “řekl Mark. Věž z 19. století přežila věk páry a její funkcí bylo uchovávat vodu v dostatečné výšce nad železnicí a v dostatečném objemu, aby umožnila žíznivým parním lokomotivám rychle doplnit zásoby. Naposledy byla využita před asi 40 lety.

„Když jsme ji koupili, budova byla ve vynikajícím stavu, ale interiér byl jen prázdnou schránkou.“ řekl Mark. Byli osloveni architektem Stuartem Greenem, který chtěl sám věž koupit a měl proto spoustu nápadů na její přeměnu. Manželé se snažili co nejvíce zachovat vzhled budovy a postarali se o to, že moderní doplňky, včetně prefabrikované střešní místnosti, mají minimální dopad na původní vzhled. Hlavními dodavateli byly místní společnosti a veškeré práce byly hotovy během půl roku.

Na výsledek se můžete podívat v první části dokumentu Restoration Man

Dobře, nejedná se přímo o středověké bydlení, ale je to první věc, která mne napadla při pohledu na krásně opracované kamenné zdivo a silné zdi. Jak by se vám líbilo v něčem podobném bydlet? A měli byste odvahu a kuráž pustit se do něčeho podobného? Znáte podobné příklady z České republiky? Další inspiraci můžete najít třeba na Youtube kanálu Kirsten Dirksen nebo Reel Truth History Documentaries.