Čím dál častěji se při objednávání videoprohlídek setkávám s dotazem, zda je možné při natáčení osobně říct i několik slov na úvod, na závěr či odkomentovat celou videoprohlídku. Ano, určitě to jde a lze to maximálně doporučit ve většině případů! Spoustu makléřů s tím ale nemá zkušenost a obávají se toho. Je takové natáčení a vystupování opravdu těžké? A jak to vlastně probíhá? Pojďme se na to podívat v následujícím textu.

Již nějakou dobu se na poli videoprohlídek pohybuji a postupem času jsem došel k závěru, že buď má videoprohlídka hlavně informativní charakter a má za úkol seznámit zájemce o nemovitost s tím, jakou má dispozici, technické vybavení a stav a nebo má být spíše emotivní

U té prémiovější – emotivnější varianty bych osobní vystupování spíše vynechal a nechal mluvit pouze záběry a hudbu. V případě té “informativnější” varianty lze osobní prezentaci víc než doporučit a objem natáčených videoprohlídek s osobní prezentací se letos rapidně zvýšil. Má pro vás smysl? Bojíte se, že je to tak těžké a že to nezvládnete? A jak to vlastně probíhá?

Má to smysl?

Samozřejmě záleží na vašem marketingu, zda v něm má místo i vaše jméno jako brand. Ať už jste nezávislý makléř nebo jste v některé ze sítí realitních kanceláří, vždy jste to nakonec vy, s kým má klient zkušenost, s kým jedná a jste to vy, kdo pro klienta má být partner a profesionál. Je nutné budovat si dobrou pověst realitního profesionála. Kromě 100% odvedené práce to je dnes vhodné dělat i tak, že jste vidět. K tomu vám může pomoci právě i osobní prezentace ve videoprohlídce. Každé takové video nejenže prodává danou konkrétní nemovitost, ale i vás – vaše jméno a obličej. Perfektní pro váš marketing, nemyslíte?

Jak na to? Zvládnu to?

Vždy jsem si myslel, že realitní makléři jsou přirození extroverti, emotivní a upovídaní. Ale před kamerou je to často úplně jinak. Nakonec to ale zvládne každý. Jak je to možné?

Důležitá je pro většinu lidí příprava. Dejte si dohromady krátký text pěkně na papír. Může to být v bodech, ale klidně i v celých větách. Tím, že si to napíšete, si to více zapamatujete. Ale hlavně to moc nekomplikujte.

Vyvarujte se složitých a omletých frází. Snažte se mluvit přirozeně, lidsky, osobně. Jako s přáteli někde u sklenky vína s tou výjimkou, že tedy budete mluvit spisovně (a slušně 🙂 ). Čím jednodušší text bude, čím kratší budou věty, tím méně budete nervózní z toho, že to nezvládnete a tím méně věcí můžete zkazit.

Pokud si nejste jisti, že zvládnete dát dohromady nějaký rozumný text (pro mě samotného to není nic jednoduchého), je možné nechat text zpracovat profesionálem, což pro vás mohu zajistit.

Nebojte se samotného natáčení. Naopak, většinou jsou klienti nakonec příjemně překvapeni, jak to proběhlo v pohodě.

Jak probíhá natáčení?

Nebuďte z natáčení vystresovaní. Nejde o život a ve výsledku to může být docela zajímavá zkušenost. Na začátku vás poprosím o spolupráci s upevněním mikrofonu. Pro natáčení je vhodné zvolit nějaké tmavší sako, košili, halenku, kam lze mikrofon připnout. Odsud je mikrofon připojen do bezdrátového portu. Ten má sponu a lze jej schovat třeba do vnitřní kapsy saka nebo za pásek kalhot. Potom můžeme začít natáčet.  Opravdu málokdo to zvládne na první pokus. Ale o nic nejde. Natáčení lze dělat opakovaně do té doby, než bude vše tak, jak má být. Pak se spolu na natočené záběry podíváme a případně ještě přetočíme znovu, pokud se vám nebudou líbit. Pokud kromě osobního vystupování ve videoprohlídce chcete okomentovat i zbytek záběrů z nemovitosti, natočíme spolu rovnou i tento komentář, který už lze číst z papíru.

Ze zákulisí natáčení...

První zkušenost s vystupováním před kamerou, obzvláště v obchodním styku může být zpočátku stresující, ale věřte mi, že to zvládne každý. Ne každý je profesionální speaker a tak ne každý bude mít vystupování a přednes jako moderátor večerních zpráv. Hlavně se snažte být maximálně sami sebou a chovejte se tak, jak se pak budete chovat k zájemcům, kteří se po zhlédnutí videoprohlídky s vámi setkají osobně.

Nakonec pokud se vám nebude výsledek líbit, nemusí se přeci ve videoprohlídce vůbec objevit. Tak proč to nezkusit?